Négy fogoly, akiket Obama cserélt ki Bowe Bergdahl amerikai őrmesterért, most magas pozíciókat töltenek be a tálib kormányban. A fogolycserét követően vezető beosztásba került tálibok közül többen szoros kapcsolatban állnak az al-Kaidával.
Guantánamóból a tálib vezetés élére
Az öt guantánamói fogoly közül négy, akiket Barack Obama volt elnök 2014-ben szabadon engedett Bowe Bergdahl volt amerikai hadseregbeli őrmesterért cserébe, most vezető beosztást töltenek be a tálib kormányban – adott hírt róla a TOLOnews afgán televíziós hálózat.
Az egyik elengedett fogoly, Abdul Haq Wasiq ismét a tálibok hírszerzési igazgatója lesz, aki korábban, a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások előtt szintén ezt a tisztséget töltötte be. Az amerikai hírszerző ügynökségek megállapították, hogy Wasiq szoros kapcsolatban állt az al-Kaidával, amikor akkoriban ebben a pozícióban szolgált.
Thomas Joscelyn, az Alapítvány a Demokráciák Védelméért (FDD) vezető munkatársa megjegyezte, hogy Mohammad Fazl is visszatér védelmi miniszterhelyettesi szerepkörébe.
„Az amerikai tisztviselők megállapították, hogy Fazl együtt dolgozott az al-Kaida vezető munkatársaival, köztük Abdel Hadi al-Irakival, Oszama bin Laden egyik főhadnagyával”
– írta Joscelyn egy tweetben.
Az FBI vérdíjat tűzött ki a fejére, belügyminiszter lett belőle
Miután a tálibok elfoglalták Afganisztánt, a tálibok bejelentették, hogy Mohammad Nabi Omari, egy másik, az al-Kaidával szoros kapcsolatban álló egykori guantánamói haditengerészeti bázis (GTMO) fogvatartottja fogja irányítani Khost tartományt.
Sirajuddin Haqqani, a Haqqani-hálózat néven ismert militáns csoport vezetője jelenleg a tálib kormány megbízott belügyminisztere. Az Egyesült Államok 10 millió dolláros vérdíjat tűzött ki Haqqani fejére. Haqqani 2016 óta a tálibok két helyettes vezetőjének egyike.
A nebraskai GOP szenátora, Ben Sasse közleményt adott ki a tálib kormányalakítással kapcsolatban, amelyben kitartott amellett, hogy „szánalmas” az a bizalom, amelyet Joe Biden elnök és az amerikai tisztviselők a tálibokba helyeztek.
„Biden elnök még mindig ragaszkodik ahhoz az őrült fantáziához, hogy a tálibok kedvesebbek és szelídebbek”
– mondta Sasse. „Ez képtelenség. Haqqani pontosan azért a tálibok új belügyminisztere, amiért az FBI 5 millió dolláros vérdíjat tűzött ki a fejére: ő egy vérszomjas terrorista. Felfegyverkezett, veszélyes, és egy olyan országot irányít, amelyet épp most hagytunk magára” – húzta alá.
Afganisztánon a világ szeme
Az ideiglenes tálib kormány megalakulását kommentálta az amerikai külügyminisztérium szóvivője is:
„Úgy tudjuk, hogy a tálibok ezt egy ügyvivő kabinetként mutatták be. A tálibokat azonban a tetteik, nem pedig a szavai alapján fogjuk megítélni. Világossá tettük elvárásunkat, hogy az afgán nép egy befogadó kormányt érdemel” – mondta a szóvivő.
„Továbbra is arra fogjuk kötelezni a tálibokat, hogy tartsák be kötelezettségvállalásaikat,
és tegyék lehetővé a biztonságos átutazást a külföldi állampolgárok és az úti okmányokkal rendelkező afgánok számára, beleértve a jelenleg Afganisztánból induló járatok engedélyezését a megállapodás szerinti további célállomásokra” – folytatta. „Megismételjük továbbá egyértelmű elvárásunkat, hogy a tálibok biztosítsák, hogy az afgán földet ne használják fel más országok fenyegetésére, és tegyék lehetővé a humanitárius segítségnyújtást az afgán nép támogatására. A világ árgus szemekkel figyel" – zárta gondolatait.
A Fehér Ház közölte, hogy „nem siet” elismerni a tálibokat Afganisztán hivatalos kormányaként, hozzátéve, hogy az amerikai elismerés a tálibok cselekedeteitől függ, miközben a csoport bejelentette új kormányának megalakulását.
Borítókép: Pentagon, AFP (szerk.)